Pozor na hypoxické tukové buňky, šíří rakovinu!
Jak jsem už psal jinde, když přidám do vyhledávání i transkripční faktor HIF-1α, tedy aktivátor (pseudo)hypoxie tj. aktivátor metabolizmu bez použití kyslíku, vždy se ve výsledcích objeví něco zajímavého. Tak tentokrát je to docela bomba. Tukové buňky šíří rakovinu prostřednictvím rozšiřování informace o nedostatku kyslíku.
Přímo takto to studie neříká, ale pokud uvážíme, že právě aktivace transkripčního faktoru HIF-1α stojí za hypertrofií tukových buněk, tedy za jejich neustálým zvětšováním až do enormních rozměrů, pak není divu, že tyto buňky kolem šíří do těla mnoho problematických signálů. Jedním takovým málo známým signálem jsou malé extracelulární částice zvané exozomy.
Extracelulární částice obsahující regulační signály vysílané tukovými buňkami. |
Už jsem zde několikrát ukazoval, že právě aktivace (pseudo)hypoxie tedy transkripčního faktoru HIF-1α v tukové tkáni je na počátku následných změn v celém organizmu. Studie na myších ukazují, že pokud se podaří zabránit aktivaci HIF-1α, pak k těmto změnám nedojde, tukové buňky zůstanou zdravé, játra zůstanou zdravá, metabolické poruchy související s příliš tučnou stravou budou eliminovány. Také jsem ukázal, že právě tuková tkáň je přirozeným způsobem chráněna před touto změnou tím, že přítomnost saturovaných a mononenasycených tuků přirozeně brání aktivaci pseudohypoxie v tukových buňkách. Tyto buňky mají spalovat tuky nebo zemřít, nemají fermentovat glukózu. Ale moderní polynenasycené tuky s vysokým obsahem omega-6 bez krátkých a středně dlouhých tuků, stejně jako i jiné jedy, dokáží HIF-1α v tukové tkáni aktivovat. A to je začátek velkých problémů, jak uvidíme, dokonce i rakoviny.
Našel jsem studii, která ukazuje, že přítomnost extracelulárních částic vysílaných tukovou tkání podporuje růst nádorů a četnost metastáz u nádorů v prsní tkáni. Autoři zkoumali tento jev na dvou kulturách nádorové tkáně i na myších.
Přidání extracelulárních částic vysílaných tukovými buňkami dokáže aktivovat v cílové tkáni faktor HIF-1α, tedy pseudohypoxii. |
Cílené potlačení faktoru HIF-1α (shHIF-1α) tento efekt vyruší (VEGF tvorba cév, Invasion Assay - invazní aktivita) |
Takže pozor na nedostatek kyslíku v tukové tkáni! Právě špatné zásobení tukové tkáně krví, zúžené cévy a nízký průtok může stát za problémy moderní civilizace. Už víme, že právě vazodilatační funkce cév pomocí argininu a enzymu eNOS s rostoucím věkem uvadá. Nedávno jsem našel, že existují i další vazodilatační mechanismy řízené peroxidem vodíku a dusitany, ale i krátkými mastnými kyselinami acetatem, propionátem a butyrátem. Tyto jsou tvořeny nejen našimi střevními bakteriemi, ale např. acetát (octan) vytvářejí naše játra z alkoholu nebo z tuků aktivací omega oxidace nebo půstem, lze jej přijímat i ve stravě jako ocet, no a butyrát je samozřejmě součástí másla, tedy mléčného tuku. Existují tedy i jiné možnosti, jak docílit lepšího zásobení tkání krví a kyslíkem, správné dýchání nevyjímaje.
Zdroje:
Komentáře
Okomentovat