Oxid dusnatý, zázračná molekula o které ještě hodně uslyšíme!

V tomto příspěvku bych vás rád chtěl seznámit s jednou důležitou on-line přednáškou, která shrnuje mnoho poznatků a v podstatě výsledky zkoumání tak jednoduché molekuly jako je NO, oxid dusnatý. Je to přednáška, jejíž autorem je Dr. Nathan S. Bryan, Ph.D a je již z roku 2020, přesto budou takřka všechny informace v ní uvedené pro vás pravděpodobně nové a překvapující.

Takže hned na začátku nás Dr. Bryen seznámí se studií, která ukazuje, že špatné zásobení krví a kyslíkem stojí pravděpodobně za všemi chronickými problémy. Následně nám ukazuje, že nejen CO2 je nutný pro uvolnění kyslíku z hemoglobinu červených krvinek (Bohr effect), ale že je k tomu potřeba i oxid dusnatý. To je prakticky neznámá funkce vedle již známé vazodilatační funkce, tedy rozšiřování a relaxace cévního svalstva.


Pro uvolnění kyslíku z hemoglobinu je nutný CO2 i NO.

Ale NO má i další funkce ovlivňující nejen kardiovaskulární systém, ale i centrální a periferní nervový systém, ovlivňuje regeneraci tkání,  trávicí trakt, míru perfuze (prokrvení) i  účinnost  imunitního systému.

Člověk je tak starý jako jeho cévy.
S věkem klesá schopnost cévního endotelu vytvářet oxid dusnatý.


Na trhu jsou doplňky obsahující L-arginin, ovšem ty nemohou být dostatečně účinné, protože s věkem klesá schopnost vnitřní výstelky cév (endotelu) produkovat NO pomocí enzymu eNOS. Zvýšení hladiny L-argininu tomu nepomůže.

Celý cyklus denitrifikace vypadá takto. Na začátku je listová zelenina na talíři. Dusičnany z této zeleniny jsou normálně zpracovány v ústech na dusitany pomocí bakterií přirozeně se vyskytující v ústech. Po spolknutí se z dusitanů v kyselém prostředí žaludku uvolňuje oxid dusnatý, který zabíjí patogenní bakterie. To vede k doporučení jíst zeleninu a řepu. Ovšem množství NO získaného tímto způsobem je velice proměnlivé a nedostatečné. Uvádí se, že je třeba cca 300 až 400 mg dusičnanů, aby mohl být viděn nějaký efekt. Ale běžně lze získat takto asi 150 mg denně. Množství dusičnanů v zelenině je velmi proměnlivé (a je sledováno jako škodlivé dle EFSA od 3,7 mg / kg tělesné hmotnosti).

Navíc většina lidí si čistí zuby a ústní dutinu vyplachuje antibakteriálními látkami. Ničí tak bakterie přetvářející dusičnany na dusitany a tím si vytvářejí podmínky pro nedostatek NO a vznik hypertenze (vysokého krevního tlaku).  Stačí pouze týden vyplachovat ústní dutinu antimikrobiálním roztokem a je to. To ukazují studie dokonce i na mladých sportovcích. (Já osobně již dlouho používám na čištění zubů pouze čistou vodu. Nevidím v tom žádný problém a neničím si užitečné bakterie.)

Dokonce i inzulínová signalizace je závislá na produkci NO. Jak se stárnutím dochází k nižší aktivitě enzymů eNOS, ztrácí se i inzulínová signalizace.

A co vznik cévního plaku a aterosklerózy? Podívejte se sami na video v přednášce.  V podstatě jde o to, udržet produkci NO až do vyššího věku. Jak to zařídit. Argininové doplňky nám moc nepomohou, protože schopnost cévního endotelu vytvářet  NO pomocí NOS jsou ve vyšším věku mizivé. Dá se tomu pomoci vytvářením NO v trávicím traktu nebo v dutině ústní. Dr. Bryan vytvořil speciální doplňky, já jim zde reklamu dělat nebudu, nemám osobní zkušenosti a mohou způsobit i poškození nervové soustavy.

Co ale mohu, je obrátit vaši pozornost na správné dýchání. O tom Dr. Bryan nemluví. Oxid dusnatý se totiž tvoří i v nosních dutinách. A to je cesta, jak dostat více NO do krve pomocí zadržování dechu a přes plíce aniž bychom potřebovali nějaké doplňky stravy. Jedno takové jednoduché cvičení si můžeme uvést. Mírně se nadechněte, ústa ponechte zavřená a prsty si uzavřete nosní dírky. Nyní v takto uzavřeném dýchacím systému zkuste pomocí bránice krátce zabručet. Jde o to rozvibroval vzduch a dutiny. Takto opakujte krátké zabručení cca každou sekundu tak dlouho, jak vám to půjde bez uvolnění nosních dírek. Mělo by to jít postupně až 30-krát na jeden nádech. Chce to udržet klid a pohodu. Až budete potřebovat další vzduch, vdechněte nejprve nahromaděný NO a CO2, chvíli podržte než vydechnete. Toto můžete opakovat, jak často chcete, nic vás to nestojí. Zvýšený obsah NO ve vdechovaném vzduchu navíc pravděpodobně umožní zlepšit aktivitu NOS a vlastní výrobu NO v cévách.

Další jednoduchá možnost je ucpat si jednu nosní dírku, zvláště pokud nemáte žádnou fyzickou aktivitu nebo při sedavém zaměstnání. Je dobré střídat nosní dírky po několika minutách. Tato jednoduchá věc zpomalí dech a zajistí lepší zásobení periferních tkání kyslíkem, zvláště mozku a očí, oboje při sedavém zaměstnání zcela určitě potřebujete.

Okysličení tkání při dýchání ústy (do 6 minuty), nosem (do 14 minuty), ústy s doplněním NO (26. až 38. minuta).


Oxid dusnatý je prostě úžasná molekula.


Předchozí

Následující


Zdroje:

Nitric Oxide | Fullscript Webinar

Nasal nitric oxide in man

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Peroxid vodíku, medicínský zázrak

Ray Peat - Diabetes, antikoncepce, štítná žláza, vápník, jak to souvisí?

Peroxidem vodíku a dusitany proti rakovině?