Jídlo, má to vůbec význam řešit?
Myslíte si, že jídlo nemá žádný vliv na zdraví? Dobrá, tak si vezmeme kalkulačku. Spočítáme si, kolik glukózy obíhá v krvi např. při hodnotě 5 mmol/l, tj. 90 mg/dl. Máme cca 5 l krve, čili vynásobíme 50*90=4500 mg tj. 4,5 gramů. Čili malá čajová lžička, v celém krevním řečišti! Pokud máme dvojnásobek tj. 10 mmol/l, jsou to dvě lžičky cukru. Jedna lžička navíc je rozdíl mezi zdravím a nemocí.
Ale třeba při orálním glukózovém tolerančním testu (OGTT), což je standardní metoda pro odhalení cukrovky, se podává najednou 75 gramů glukózy a přitom u zdravých lidi stoupne krevní glukóza jen nepatrně. Kam se tedy těch cca 15 lžiček cukru poděje?
No účastní se toho obvykle dva děje, uvolňování glukózy z trávicího traktu do krve a ukládání glukózy ve formě glykogenu. Záleží na rychlosti, s jakou to zvládnou. Třetím dějem, který ale nastupuje jako záchranný mechanizmus, je přeměna glukózy na tuk, konkrétně kyselinu palmitovou, což je nasycená mastná kyselina se šestnácti uhlíky C16:0. Tento děj se nazývá "de novo lipogenesis" (DNL) a zatím ho necháme na později.
- Uzdravit se, zvýšit max. rychlost ukládání. Nejlepší řešení, ale zatím ho odložíme stranou.
- Snížit rychlost uvolňování glukózy z trávícího systému. Toto lze provést. Stačí zvolit jiné jídlo, namísto čistého cukru použít rezistentní škrob nebo si nejprve zaplnit žaludek proteiny, které vytvoří překážku a zajistí postupné uvolňování potravy z žaludku. Proteiny se totiž tráví dlouho. Prosté, že?
- Snížit množství cukru, jíst méně sacharidů v každém jídle, tzv. nízkosacharidová strava.
Tento jednoduchý nástin vás měl přesvědčit, že pomocí jídla lze dosáhnout zcela normálního průběhu krevní glukózy i v případě, že již máte problém s rychlostí jejího ukládání do glykogenu, čili lze ovlivnit velice moc.
Zdroje:
Komentáře
Okomentovat