Je oxid dusnatý (NO) příčinou autismu?
Když jsem v předchozím příspěvku napsal úvahu o tom, že příčinou potlačené schopnosti syntetizovat oxid dusnatý (NO) enzymem eNOS v našich cévách ve středním a vyšším věku by mohla být jeho zvýšená koncentrace v mladším věku, způsobená nedostatečnou expozicí přízemním ozónem O3 v našem okolním prostředí, netušil jsem, že vědci již začali spojovat i autismus s přebytkem NO. Ale na tuto studii se podíváme až později, nejdřív se podíváme, na statistiky ze Severního Irska. Málokterá země má tak dobře zpracovaná data. Nepředpokládám, že by se situace nějak zásadně odlišovala např. od České Republiky. Čísla jsou to velmi alarmující.
Oxid dusnatý jako příčina autismu (ASD) |
Autismus je charakterizován jako vývojová porucha projevující se abnormální sociální interakcí, stálými opakujícími se vzorci chování a narušenými komunikačními schopnostmi. Příčiny autismu jsou neznámé, většinou se má za to, že za poruchami autistického spektra patrně stojí kombinace genetických předpokladů a dalších faktorů. Statistiky jsou neúprosně rostoucí, pokud zkusíme predikovat budoucnost na základě současných křivek, lidská společnost, jak ji známe dnes, by se musela za pár desítek let rozpadnout, ale takto to určitě nebude. Vždy existují nějaké možnosti, nějaká řešení o kterých zatím dnes nevíme.
Pro představu. Jak tedy vypadá situace v Severním Irsku v roce 2023? Autismus v nějaké formě má 5 % školních dětí, 2,7 % dívek a 7,3 % chlapců, tedy každý čtrnáctý! Pouze 18 % z těchto dětí nevyžaduje zvláštní péči, 59 % je v nejvíce postižené skupině. Nebudu to dále komentovat, podívejte se na grafy sami. Jen upozorním na poměr výskytu v městských a venkovských oblastech, to je vliv prostředí, možná právě nepochopený vliv přízemního ozónu na náš oxid dusnatý.
Vývoj výskytu autismu dle pohlaví |
Dle potřeby speciální péče (SEN) |
Dle oblasti, venkovské (rural) a městské (urban) |
Tolik k autismu jako takovému. Nyní se již podíváme na vliv NO na nervový systém a ovlivnění schopnosti sociální interakce. Studie byla prováděna na speciálním modelu myší. Jsou to geneticky modifikované myši, u nich se projevují změny v sociální interakci podobné autismu, tedy slouží jako model pro jeho zkoumání.
Vědci došli k závěru, že právě nadměrné zvýšení tvorby oxidu dusnatého je charakteristickým znakem modelu autistických myší. Navíc studie na dětech také ukazují přítomnost proteinů poškozených stresem z přebytku NO. Pomocí ovlivnění tvorby NO směrem ke zvýšení nebo potlačení dokázali ovlivnit chování myší až tak, že potlačením tvorby NO v nervových buňkách (enzym nNOS) dokázali téměř úplně zvrátit změny v sociálních interakcích autistických myší. Naopak doplňky zvyšující produkci NO zhoršovaly projevy autismu.
Své podezření, že změny v nervovém systému jsou vyvolány stresem způsobeným právě zvýšenou koncentrací NO, potvrdili i pomocí experimentů se samotnými nervovými tkáněmi a buňkami. Netvrdí, že je to jediná možná příčina, ale jejich výsledky jsou velmi důležité pro objasnění příčin autismu a pro další zkoumání.
Pokud by se potvrdilo, že látky povzbuzující tvorbu NO podávané např. v těhotenství mohou ovlivnit nervový systém plodu (např. antidepresiva, SSRI, ovlivňující serotonin tedy i NO, nebo voda a jídlo s obsahem dusičnanů), byl by to jasný signál pro vyloučení všech potravin a léků zvyšujících produkci NO v těhotenství a dětství. Považuji za důležité upozornit i na možná hlavní zdroj zvýšeného NO, totiž zvýšenou konzumaci dusičnanů obsažených v zelenině, zejména v té zelené listové. Dusičnany a dusitany v dětském věku jsou pravděpodobně mnohem více škodlivé než v dospělosti.
Dalším zdrojem dusičnanů a dusitanů jsou zpracované masné výrobky, zejména uzeniny. A moje hypotéza o vlivu poklesů koncentrace přízemního ozónu v městských aglomeracích a interiérech budov by elegantně vysvětlovala tak výrazný rozdíl mezi výskytem autismu v městech a na venkově.
Zdroje:
Prevalence of Autism (including Asperger Syndrome) in School Age Children in Northern Ireland
The NO Answer for Autism Spectrum Disorder
haidut - Nitric oxide (NO) causes autism, blocking NO reverses autism
Komentáře
Okomentovat