Dokáže ocet/octan potlačit negativní dopady konzumace cukru?

V několika starších příspěvcích jsem ukázal, že cca 5 % octanu sodného ve stravě laboratorních myší nebo potkanů dokáže potlačit nebo dokonce napravit změny metabolizmu způsobené tučnou stravou. Mohl by ocet/octan působit i proti negativním změnám metabolizmu způsobeným fruktózou, tedy cukrem? Vzhledem k tomu, že podstata obou metabolických změn je totožná, totiž spuštění de novo lipogeneze (DNL), tedy aktivace enzymu ACC1 a otočení směru mitochondriální isocitrát dehydrogenázy, provázené produkcí čpavku a močoviny a zpomalením metabolizmu. Dá se tedy předpokládat, že ocet/octan bude fungovat i proti fruktóze.

Zopakujme si nejprve to, co už víme, co způsobuje fruktóza. Výsledky studií nejsou vždy jednoznačně negativní. Samotná fruktóza se projevuje jinak než ve spojení s glukózou, jako třeba v běžném cukru. Fruktóza, konkrétně fruktóza-1-fosfát (F1P), ovlivňuje glykolýzu, aniž by byl dále metabolizován. Přesměrovává pyruvát směrem k tvorbě laktátu. Tento pyruvát ovšem pochází z glukózy. Bez glukózy nedojde k tvorbě laktátu a spuštění pseudohypoxie transkripčním faktorem HIF1. Omezí se tedy negativní efekt fruktózy, např.  myši netloustnou.

Fruktóza se ale může projevit i jiným mechanizmem, fruktóza-1-fosfát aktivuje enzym AMP deaminázu (AMPD2). Při aktivaci (fosforylaci na F1P) fruktózy v buňce se vyčerpá ATP a zvýší se AMP, to by mělo normálně vyvolat pozitivní efekt na metabolizmus, aktivaci AMPK a potlačení tvorby tuků přes fosforylaci ACC1. Takto to dělá ocet/octan. Ale u fruktózy to nefunguje. Proč? Studie nám říká, že v přítomnosti fruktózy bude AMP odbourán enzymem AMPD2 a proběhne deaminace, zvýšená tvorba čpavku a aktivace xantinoxidázy, hlavního zdroje peroxidu vodíku, oxidačního stresu a obezity. Genetickým nebo farmakologickým (Metformin) potlačením enzymu AMPD2 tomu lze zabránit.  Efekt xantinoxidázy na obezitu jsme už poznali v jiné studii s tučnou stravou. Jaká náhoda!

Dvě cesty zpracování AMP, Přes AMPK se zrychlí metabolizmus a potlačí tvorba tuků, přes AMPD2 se zpomalí metabolizmus a zvýší tvorba tuků.

Fruktóza aktivuje tvorbu kyseliny močové (uric acid), tento proces lze potlačit vypnutím enzymu AMPD2 nebo vypnutím xantinoxidázy přidáním Allopurinolu do stravy.
Kyselina močová (UA) potlačuje fosforylaci AMPK a tak zpomaluje metabolismus a zvyšuje tvorbu tuků. Stv = při nedostatku potravy, půstu.


Jak to tedy je s tím octanem?

Funguje! Studie na těhotných samičkách potkanů to potvrzuje. Stačí jim přidat do stravy 200 mg/kg octanu sodného, a negativní vliv fruktózy je téměř zcela potlačen.

Efekt doplnění octanu sodného do stravy na fruktózou způsobené metabolické změny, hladinu glukózy, inzulínu a inzulinovou rezistenci. FRU fruktóza, ACE octan sodný

Efekt doplnění octanu sodného do stravy těhotných samiček potkanů na metabolizmus. FRU fruktóza, ACE octan sodný, ADA adenosin deamináza, XO xantinoxidáza.

Předchozí 

Následující 


Zdroje:

Counteracting Roles of AMP Deaminase and AMP Kinase in the Development of Fatty Liver

Role of AMPD2 in impaired glucose tolerance induced by high fructose diet

Novel role of xanthine oxidase-dependent H2O2 production in 12/15-lipoxygenase-mediated de novo lipogenesis, triglyceride biosynthesis and weight gain

Suppression of uric acid and lactate production by sodium acetate ameliorates hepatic triglyceride accumulation in fructose-insulin resistant pregnant rats

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Peroxid vodíku, medicínský zázrak

Ray Peat - Diabetes, antikoncepce, štítná žláza, vápník, jak to souvisí?

Peroxidem vodíku a dusitany proti rakovině?