Mandle a špenát jako cesta k ateroskleróze a vysokému cholesterolu?

Amarant, špenát, batáty, ředkvičky, řepa, mandle a další údajné superpotraviny mohou být spolehlivou cestou k poškození zdraví, chronickým zánětům, vysokému cholesterolu, ateroskleróze a infarktu. Nevěříte? Stále si myslíte, že jsou to super zdravé potraviny? Slyšeli jste někdy něco o kyselině šťavelové, šťavelanech nebo oxalátech?

Tak pojďme se na to podívat pohledem nedávných studií. Začněme prospektivní studií zkoumající po dobu deseti let vliv příjmu oxalátů ve stravě na aterosklerózu v závislosti na příjmu vápníku. Proč autoři zvolili právě tuto kombinaci? Protože oxalát se vyskytuje buď jako kyselina šťavelová nebo vázaná na nějaký minerální prvek, nejčastěji vápník. Právě šťavelan vápenatý je materiál, který tvoří ledvinové ale i žlučové kameny. Zde je ovšem vazba na vápník využita ještě před zpracováním v trávicím traktu. Pokud je totiž oxalát vázán již ve střevech, omezí se jeho vstřebávání a zaplavení jater oxalátem z jídla. Ovšem jídlo není jediným zdrojem oxalátů. Tělo samo produkuje oxaláty a zbavuje se jich pomocí ledvin. Jak uvidíte dále, tento systém není dobré přetěžovat, proto se jeví vhodné omezit potraviny obsahující velké množství oxalátů.

Pokud namítnete, že ateroskleróza je přece způsobena cholesterolem, pak si nejprve přečtěte můj starší příspěvek o cholesterolu. Cholesterol zde opravdu nehraje hlavní roli. Oxaláty zdá se hrají mnohem významnější roli, výsledek studie je jednoznačný. Pokud je příjem oxalátů ve stravě vyšší než 220 mg na den, pak je riziko kardiovaskulárního onemocnění vyšší o 47%. To ale není vše, při nedostatečném příjmu vápníku (pod 1000 mg/den) se riziko zvýší na víc než dvojnásobek (2,42-krát). Při nedostatku vápníku je už i denní příjem oxalátů cca 150 mg nebezpečný a zvyšuje pravděpodobnost infarktu na dvojnásobek oproti skupině s nejmenším příjmem oxalátů a dostatečným obsahem vápníku ve stravě.

Grafický abstrakt popisující vliv oxalátů na zdraví.

Proč? Jaký mechanismus to způsobuje? Na to nám může odpovědět tato studie nazvaná „Neřízený metabolismus oxalátů je hnací silou a terapeutickým cílem při ateroskleróze.“ Autoři studie zkoumali vliv enzymů souvisejících s odbouráváním oxalátů v játrech a našli zajímavé souvislosti. Hlavním enzymem odpovědným za zpracování oxalátů je enzym AGXT a vytvořili myší model, kdy cíleně geneticky potlačili tento enzym a zvýšili tak cíleně zatížení oxaláty. To porovnávali se zvýšeným příjmem oxalátů nebo jejich prekurzorů ve stravě. Genetické potlačení AGXT enzymu sice zvýšilo aterosklerózu, ale pouze u samců. Samičky na tento zásah nereagovaly. To je velmi zajímavé a samotná vnitřní produkce oxalátů není dostatečným podnětem. Porovnávali také standardní myší stravu oproti tzv. západní stravě podobné lidské moderní stravě. Tam se jasně ukázalo, že moderní lidská strava podporuje aterosklerózu. Také látky ze kterých si tělo samo vyrobí oxalát (zde hydroxyprolin) podporuje vznik aterosklerózy.

Poměr glycinu a oxalátu u myší při standardní stravě (SD) a západní lidské stravě (WD), vidíte pokles glycinu a nárůst oxalátu.

Poměr glycinu a oxalátu u pacientů s ischemickou srdeční chorobou (sCAD).

Enzym AGXT zpracovává glyoxylát (prekurzor oxalátu) na aminokyselinu glycin a tím snižuje svojí aktivitou převod glyoxylátu na oxalát. Glycinu s rostoucím věkem ubývá, to už víme, možná ubývá i proto, že s věkem se snižuje aktivita enzymu AGXT a to nám, mužům zejména, zvyšuje pravděpodobnost srdečně cévních chorob. Ovšem poměr glycinu k oxalátu se snižuje i se zvýšenou konzumací oxalátu. Hlavním poznatkem studie je, že oxalát způsobuje poškození činnosti mitochondrií a peroxizomů, to se projeví zvýšenou produkcí superoxidu, poškozením vnitřní stěny cév, zánětem a i zvýšenou produkcí cholesterolu. Genetická aktivace enzymu AGXT sníží zátěž oxaláty a snižuje oxidační stres a zánět, tedy sníží i riziko aterosklerózy.

Genetická aktivace AGXT působí proti ateroskleróze a snižuje produkci superoxidu ve vnitřní stěně cév 

Přesvědčil jsem vás? Oxaláty rozhodně nejsou přátelské. Je třeba se jim raději vyhýbat, rozhodně se jimi necpat a myslet si, že všechny přírodní produkty jsou zdravé. A jaké potraviny obsahují nejvíce oxalátů? Podívejte se sami do tabulek dostupných na internetu.



Předchozí

Další


Zdroje:

Dietary oxalate to calcium ratio and incident  cardiovascular events

Dysregulated oxalate metabolism is a driver and therapeutic target in atherosclerosis

Oxalate

Metabolic Interplay between Peroxisomes and Other Subcellular Organelles Including Mitochondria and the Endoplasmic Reticulum


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Peroxid vodíku, medicínský zázrak

Ray Peat - Diabetes, antikoncepce, štítná žláza, vápník, jak to souvisí?

Peroxidem vodíku a dusitany proti rakovině?