Co je na MCT oleji tak výjimečného?

MCT olej je tuk (triglycerid) složený ze tří středně dlouhých saturovaných mastných kyselin spojených glycerolem. Zejména se cení Caprylic acid C8:0 a Capric acid C10:0 (Capra znamená latinsky koza). Najdeme je hlavně v historicky nejběžnějších živočišných a některých rostlinných tucích, másle, kozím a kravském mléce, v kokosovém oleji a oleji z palmových jader (ale ne v palmovém oleji), obsah v sádle nevím, ale pozor, není vůbec obsažen v margarinech, slunečnicovém, řepkovém ani olivovém oleji. Máslo např. obsahuje až 13 % tuků s krátkým nebo středním řetězcem, tj. čtyřmi až deseti uhlíky. Dají se koupit také samostatně jako doplněk stravy, doporučuji sledovat složení, aby obsahovaly především oleje C8:0 a C10:0.

Od dvanácti uhlíků výše se tuky charakterizují jako dlouhé, i když v tomto nepanuje úplně shoda. Někdy se tuky s dvanácti uhlíky označují jako střední, to jen podporuje zmatek, který kolem tuků panuje. Kyselina laurová C12:0 může totiž na rozdíl od kratších kyselin způsobit inzulinovou rezistenci jater u hlodavců. Jestli i u lidí je nejasné, proto pozor i na kokosový olej,  nepřehánět. Jelikož odstranění ztučnění jater a slinivky je náš hlavní cíl, který nám zlepší metabolický syndrom, budeme se snažit laurové kyselině také vyhnout. Navíc nemusíme čekat až zhubneme celé tělo, abychom viděli zlepšení na testu OGTT. Bude stačit jen pár týdnů. 


V másle je 10 až 13 % krátkých a středních tuků. 

Hlavní rozdíl mezi krátkými a středními vs dlouhými mastnými kyselinami je v naprosto odlišném zpracování v těle při pozření. Krátké a střední se vedou přímo do krve portální žíly, která vede do jater. Jsou určeny ke spálení, protože nejsou vhodné k ukládání do tukových tkání. 

Dlouhé jsou naopak velmi vhodné pro ukládání energie a zpracovávají se složitě v trávicím systému. Nejprve se pomocí trávicích enzymů musí triglyceridy rozložit na jednotlivé mastné kyseliny,  které mohou vstoupit do buněk trávicího traktu. Tam čekají na vhodný okamžik aby byly složeny zpět do triglyceridů a uloženy do tzv. chylomikronů obsahujících tyto triglyceridy a obsahujících také štítek s identifikačním proteinem. Takto jsou potom bezpečně vypuštěny přes lymfatický systém do krve, kde si je tukové buňky bezpečně převezmou. 

Jak vidíte, tělo považuje volné dlouhé mastné kyseliny za nebezpečný materiál, proto s ním zachází velmi opatrně. Volné dlouhé mastné kyseliny se normálně v krvi vyskytují zásadně až po odeznění změn spojených s konzumací jídla, po odeznění zvýšeného inzulínu a glukózy.

Jiná situace ale nastane, pokud je už náš metabolický systém narušený, ať už z jakéhokoliv důvodu. Nedojde k vyčištění krve od volných dlouhých mastných kyselin na začátku jídla. To způsobí, že se potkají se zvýšenou hladinou inzulinu a glukózy. Tato zvýšená hladina je do určité míry normálním jevem během jídla a po jídle. Přítomnost dlouhých mastných kyselin ale způsobí tvorbu triglyceridů na místech, kde to není dobré, ve žlázách, játrech, slinivce. Nějakou dobu to nevadí, ale  pokud se to děje opakovaně a dlouho, situace se postupně zhorší. Projeví se to různými chorobami, příčina se označí jako neznámá. 

V tabulce složení rostlinných olejů si všimněte prvních dvou řádků, to jsou MCT složky, ND znamená, že tam vůbec žádné MCT oleje nejsou, tudíž vytvářejí u lidí jejich deficit. Poslední sloupec je kokosový olej. 

Pokud jsou tyto dlouhé mastné kyseliny polynenasycené (PUFA), což bývá hlavně omega-6 z rostlinných olejů, pak navíc glukóza,  a ještě rychleji fruktóza, degraduje tyto tuky na toxické metabolity, které poškodí mitochondrie, elektrárny našich buněk, potlačí spalování tuků a způsobí vám otravu, poškodí játra, slinivku,  cévy, srdce apod. Proto zcela vynechejte konzumaci řepkového nebo slunečnicového oleje za tepla i za studena, budou škodit vždycky. Uloží se do vaší tukové tkáně a buněčných membrán. V době mezi jídly se najednou přednostně objeví v krvi a škodí i po mnoha dnech, měsících i letech. Budou vám stále cirkulovat v krvi v nekonečném koloběhu zpětného ukládání do tukových tkání a nového uvolňování. Budou mít dostatek času na peroxidaci nebo přeměnu na toxiny. Nedovolí spalovat jiné uložené tuky, budete závislí na glukóze, tedy na konzumaci sacharidů. Při nedostatku MCT bude energie ze saturovaných tuků pro vás nedostupná. 

Pokud máte obavu, že při vynechání rostlinných olejů nebudete mít dostatečný příjem esenciálních polynenasycených mastných kyselin, pak jsou to zbytečné obavy. Tyto tuky jsou především stavebním materiálem,  nepotřebujete jich velké množství. Používají se také k signalizaci stavu vnitřního prostředí. Omega-6 tuků máte vždy až až. Pokud budete jíst občas ryby, budete mít i dostatek omega-3. Jiné zdroje omega-3 nelze doporučit. Oleje velmi rychle degradují (dokonce i v kapslích) a rostlinné lněné semínko poskytuje pouze ALA, ale vy potřebujete DHA a EPA. Jen cca 0,2 % ALA se přemění na DHA a EPA, takže to nedává smysl. Jezte malé mořské ryby. 


Ukázka aktivity mitochondriálních komplexů v závislosti na druhu potravy u laboratorních myší - LF=nízkotučná, MCFA=středně dlouhé tuky, LCFA=dlouhé tuky. Čím tmavší, tím aktivnější. Pouze poslední stroj této linky (Complex V) vyrábí ATP (energii pro buňku), bez dostatečné aktivity předcházejících strojů (Complex I nebo II, III a IV) to nejde. 

Co se týče mechanizmu, proč krátké a střední tuky tak silně podporují spalování tuků, mohla by to být zvláštní forma reakce mastných kyselin známá jako omega-oxidace tuků. Mastná kyselina tak získá symetrii a následná beta-oxidace vytvoří kyselinu jantarovou (succinic acid). Ta poměrně zásadním způsobem zvyšuje metabolickou aktivitu a výdej energie pomocí tepla. Tato kyselina zřejmě stojí za tím, že může dojít ke zvýšení aktivity mitochondriálního komplexu II o 57% jako na obrázku výše a tedy k podstatnému zvýšení produkce ATP z dostupných surovin. Nedostatek středních a krátkých tuků při přebytku dlouhých naopak aktivitu mitochondriálního komplexu II sníží o 7%. Není to tedy otázka zda, ale spíš kolik krátkých a středních mastných kyselin v jídle mít. 


Předchozí

Následující

Zdroje:

Milk fat

Fatty Acid Composition, Oxidative Stability, and Radical Scavenging Activity of Vegetable Oil Blends with Coconut Oil

Medium chain triglycerides dose-dependently prevent liver pathology in a rat model of non-alcoholic fatty liver disease

Enhancement of muscle mitochondrial oxidative capacity and alterations in insulin action are lipid species dependent: potent tissue-specific effects of medium-chain fatty acids

Dietary intakes of polyunsaturated fatty acids and indices of oxidative stress in human volunteers

Metabolites of arachidonic acid and linoleic acid in early stages of non-alcoholic fatty liver disease--A pilot study

http://yelling-stop.blogspot.com/

Conversion of alpha-linolenic acid to longer-chain polyunsaturated fatty acids in human adults

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Peroxid vodíku, medicínský zázrak

Ray Peat - Diabetes, antikoncepce, štítná žláza, vápník, jak to souvisí?

Peroxidem vodíku a dusitany proti rakovině?