Je pulzní magnetické pole (PEMF) řešením na zvětšenou prostatu?
Bylo, nebylo... ale ne, bylo to před vánocemi. Děda najednou začal mít problémy s močením. Při jeho věku nic mimořádného, ale znáte to, všude jen pandemie, takže se mu s tím nikam chodit nechtělo. Zkoušel nějaké čaje, to sice dočasně pomohlo, ale problémy zůstávaly.
Takže mi to nedalo a začal jsem hledat nějaké vědecké studie, které by naznačovaly řešení. A jelikož jsem se už před pár lety zajímal o využití pulzního magnetického pole k léčení např. špatně srůstajících zlomenin, nabídla mi umělá inteligence vyhledávače i studie porovnávající klasickou léčbu medikamenty s experimentální léčbou pulzním magnetickým polem. A světě div se, všechny tři studie, které jsem našel, ukazovaly statisticky významnou účinnost (tj. výsledky nejsou náhodné). A navíc se ukázalo, že při dlouhodobějším sledování zlepšení stavu zůstává i několik měsíců po terapii, na rozdíl od léků, které se musejí brát stále.
Co je to vlastně pulzní magnetické pole? Už z názvu je zřejmé, že to budou krátké pulzy, nikoliv kontinuální magnetické pole, které vytváří třeba magnet ve dvířkách vaší lednice. Takové pole lze vyrobit pouze elektrickým proudem a cívkou.
Možná si myslíte, že živé organizmy nijak nereagují na magnetické pole, ale to není pravda. Bylo zjištěno, že i statické magnetické pole permanentního magnetu zvyšuje propustnost buněčných membrán, snižuje bolest, ovlivňuje činnost a množství enzymů a dokonce ve spojení se statickým elektrickým polem eliminuje cukrovku na myším modelu (velice zajímavá studie). S elektrickým i magnetickým polem se setkáváme miliony let v podobě geomagnetického pole, statického elektrického pole zemské atmosféry a pulzním polem vznikajícím při blesku. Někdy je to vliv pozitivní, někdy je ale negativní. Záleží na situaci, např. rychle přerušované vysokofrekvenční elektromagnetické pole ze zařízení digitálních komunikačních technologií, které je vysíláno nepřetržitě a neustále, na nás takový pozitivní vliv nemá. Spíše naopak.
Takže, dnes je již jasné, že činnost proteinů v buněčných membránách i činnost enzymů je založena na přenosu elektrických nábojů z jednoho místa na jiné. Každý pohyb elektrického náboje vytváří malé magnetické pole, které interaguje s vnějším magnetickým polem. Je tedy jen otázka, jaké a jak intenzivní magnetické pole použít. Pokud je naším cílem podpořit činnost našich buněčných elektromotorků (enzymů), nejlepší bude do nich lehce ťuknout. To právě umí pulzní magnetické pole. Magnetický impulz, který se nejvíce používá, obsahuje všechny frekvence cca od 100 kHz do 1 MHz a simuluje vlastně magnetické pole, které vzniká při úderu blesku. Také záleží na jeho intenzitě. Ve studii, při které došlo k velkému zlepšení, používali impulz s energií 35 až 80 joulů. To je poměrně vysoká energie, ale pouze několik mikrosekund. Nemusíte se bát, že dojde k překročení hygienických limitů.
Existují i jiné magnetické terapie se sinusovým střídavým magnetickým polem nízké frekvence a nízké intenzity. Musím ale upozornit, že tyto terapie sice mohou fungovat, ale v zásadě se příliš neliší od statického pole permanentního magnetu. Pokud si seženete silný neodymový magnet, tak jej můžete použít třeba na zmenšení otoků nebo bolesti, ale dosah magnetického pole bude malý.
Ukažme si nyní výsledky ze studie, která porovnávala dvě skupiny pacientů se zvětšenou prostatou, každá po deseti lidech. Tyto skupiny se mohou zdát malé, přesto byly výsledky jednoznačné (P<0,05). Jedna skupina dostávala alfa blokátory, tedy standardní medikamenty, druhá pulzní elektromagnetické pole (PEMF).
Na obrázku v horní tabulce vidíte nepříliš povzbudivé výsledky standardní léčby. Žádné zmenšení prostaty, žádné zvýšení průtoku. V dolní tabulce jsou výsledky po čtyřech týdnech pulzní terapie. Objem prostaty se zmenšil o 10 %, zbytkový objem moči se snížil o 30 %, průtok se zvýšil o 37 %. To jsou úžasné výsledky.
Zbývá jen malý problém. Profesionální zařízení na generování pulzního magnetického pole jsou velmi drahá. Zdálo by se, že nelze v domácích podmínkách něco takového vyrobit. A přece je to velmi snadné a zvládne to každý, kdo umí aspoň trošku pájet a šroubovat. Vypadá to potom např. takto.
Co to je? Je to mírně upravený klasický fotografický blesk. Nemusí ani být nový, stačí i starší fungující. Ten na obrázku je nový a snadno ho seženete např. na ebay. Obsahuje vše co potřebujeme. Musíme jen doplnit vhodnou cívku, kterou připojíme do série s výbojkou blesku.
Cívku můžeme vyrobit tak, jak to dělám já, recyklací staré přívodní síťové šňůry dlouhé 1,5 m. Když odstraníme vnější izolaci, získáme tři kabely, které pospojujeme a získáme kabel dlouhý cca 4,5 m. Spoje zaizolujeme např. izolační páskou. Stočíme tento kabel do samonosné cívky o průměru cca 10 cm nebo podle potřeby. Krajní závity obtočíme tak, aby cívka držela sama tvar. Přívod necháme cca půl metru, musí být stočený aby mezi vodiči nebyla žádná mezera. Nyní stačí otevřít blesk, najít přívod k výbojce, přerušit ho a zapojit do přerušení naši cívku. Aby nás blesk neobtěžoval blýskáním, přelepíme okénko např. páskou. A je to.
Ještě mi zbývá dopovědět příběh o dědovi. Ano, zafungovalo to. Problémy přestaly a i po třech měsících zlepšení trvá. Skvělé, ne?
Použitá terapie je jednoduchá. Stačí si na cívku sednout a mačkat spuštění blesku cca každých 10 sekund. U tohoto blesku to totiž trvá poměrně dlouho, než se nabije. Záleží na stavu baterií (akumulátorů). Můžete aplikovat několikrát denně čtvrt hodiny. Ve zmíněné studii bylo pulzní magnetické pole aplikováno půl hodiny denně v pracovní dny po dobu čtyř týdnů. Toto jednoduché zařízení z blesku je slabší, nelze generovat pulzy tak rychle za sebou. Ale zdá se, že to vůbec nevadí a výsledky se dostaví. Uvidíte.
Zdroje:
Exposure to Static Magnetic and Electric Fields Treats Type 2 Diabetes
Effects of Pulsed Electromagnetic Fields on Human Osteoblastlike Cells (MG-63)
Effects of pulsed electromagnetic fields on benign prostate hyperplasia
Komentáře
Okomentovat