SIRT7 - padouch nebo klíč k dlouhověkosti?

Navazuji na předchozí příspěvek, ve kterém byla zmíněna studie signalizující možnost poškození srdce ketogenní stravou. Výsledkem hledání příčiny bylo konstatování, že ketogenní strava snižuje aktivitu histondeacetylázy 2 (HDAC2), která ovládá deaktivaci deacetylázy SIRT7. Tedy dochází k aktivaci SIRT7, což má být problém.

Trochu jsem si zagooglil a zjistil, že aktivace SIRT7 se zdá být všeobecně velmi dobrá. Například potlačuje (pseudo)hypoxii, tedy chronický zánět. Našel jsem řadu studií, které považují aktivaci SIRT7 za velmi prospěšnou, hledají různé léky, které by aktivovaly právě SIRT7 ale nesdělují nám, že právě β-hydroxybutyrát nebo i krátké mastné kyseliny acetát/ocet a butyrát prostřednictvím potlačení HDAC2 aktivují SIRT7. Všechny tyto látky jsou považovány za velmi prospěšné. Takže nám tu vzniká poměrně zásadní rozpor. Má aktivace SIRT7 pozitivní nebo negativní dopady na zdraví? Předběžně bych řekl, že ani s dobrými věcmi se to nemá přehánět. Případný negativní dopad na srdce by mohl být důsledkem přílišné aktivace SIRT7, prostě pravděpodobně zde platí obecné pravidlo, že nic se nemá přehánět. Ani pozitivní účinky aktivace SIRT7. Lepší jsou stabilní a nízké hladiny trvale, tedy 24/7, prostě ve stylu „být k dispozici“, než třeba na jednu hodinu výrazně zvýšit hladinu β-hydroxybutyrátu nebo krátkých mastných kyselin a zbytek dne je nemít v krvi vůbec. Lze tedy předpokládat i možnost, že krátkodobé vysoké hladiny mohou škodit.

Podívejme se nyní na jednu studii, která nám slibuje dlouhověkost zprostředkovanou právě aktivací deacetylázy SIRT7

SIRT7 působí proti mnoha druhům stresu, např. zranění nebo zánětu. Podporuje uzdravení tkání (mozek, srdce, plíce, zuby i celý organizmus).

Oblastí, kde SIRT7 působí pozitivně je opravdu hodně:

  • obrana proti celoživotním stresům jakéhokoliv původu (špatný metabolizmus, zánět, rakovina apod.) 

  • ochrana proti kardiovaskulárním, ledvinovým, plicním a neurodegenerativním chorobám

  • působí proti neplodnosti

  • působí proti rakovině

Stárnutí způsobuje snižování aktivity SIRT7, ale jeho hladinu lze obnovit a potlačit tak stárnutí.

SIRT7 působí i proti rakovině.

Celkově SIRT7 působí jako molekulární ochrana a zpomaluje stárnutí, i když někdy existují rozporné výsledky, které bude třeba ještě objasnit, zejména pro použití na lidech. Zatím studie probíhaly pouze na zvířatech a je otázka, jestli jsou výsledky aplikovatelné i na lidi. Také může být sporné, zda právě snížení aktivity HDAC2 je optimální způsob aktivace SIRT7, víme, že acetát používá možná i trochu jiný způsob pomocí ACSS2 a aktivace AMPK a přímé fosforylace SIRT7.

Nedostatek glukózy (ale i ocet/acetát, moje poznámka) aktivuje AMPK, ten fosforyluje SIRT7, který reguluje glukoneogenezi i v závislosti na denní době.


Předchozí 

Následující 


Zdroje 

SIRT7: the seventh key to unlocking the mystery of aging

SIRT7 in the aging process

Sirtuin-7 Inhibits the Activity of Hypoxia-inducible Factors

SCFAs Ameliorate Chronic Postsurgical Pain–Related Cognition Dysfunction via the ACSS2-HDAC2 Axis in Rats

 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Peroxid vodíku, medicínský zázrak

Ray Peat - Diabetes, antikoncepce, štítná žláza, vápník, jak to souvisí?

Peroxidem vodíku a dusitany proti rakovině?